ניתוח אף – תהליך ההחלמה ושאלות ותשובות

About Us Image

האף הוא האיבר שמקנה לנו את יכולות ההרחה ובנוסף הוא מהווה חלק בלתי נפרד ממערכת הנשימה, אבל אצל חלקנו הוא נתפש בעיקר כמפגע אסתטי. חשוב להדגיש: אין אף “יפה” ואף “מכוער”, אין אף “גדול מדי”, אין אף “עקום” ואין אף תו תקן לצורה ולמראה של איבר זה. יחד עם זאת למי שמרגיש או מרגישה שהאף מושך אליו תשומת לב רבה וכתוצאה מכך גם נפגעים הדימוי העצמי והביטחון העצמי, כדאי להתייעץ עם מנתח פלסטי מנוסה ולשקול ניתוח שיקנה לאף מראה שונה.

אחד הפרמטרים החשובים בהחלטה האם לעבור את הניתוח הוא תהליך ההחלמה. רופא בעל יושרה ישתף כל מטופל וכל מטופלת בכל תופעות הלוואי האפשריות, הקשיים שעלולים להיווצר לאורך הדרך והסיבוכים, כולל אלה הנדירים. רק בדרך זו יכול אדם שמאמין כי שינוי צורת וגודל האף יוביל לשינוי בחיים, להחליט באופן מושכל האם ניתוח הוא אכן המהלך הנכון עבורו.
בעמוד זה תמצאו הסברים מפורטים על תהליך ההחלמה בעקבות ניתוחי אף, תשובות לשאלות נפוצות והמלצות לגבי בחירת מנתחים פלסטיים לביצוע הליך כירורגי זה.

24 השעות הראשונות

לאחר כל ניתוח השעות הראשונות הן יחסית קשות, ובפרט כך הדבר בעקבות ניתוח אף. הסיבה לכך היא שהאף נפוח, יש בתוכו קרישי דם, ההרדמה (שלעתים היא כללית ולעתים מקומית) עדיין משפיעה ובאופן כללי הגוף משקיע משאבים רבים בהתאוששות והתחלת הסתגלות לשינויים שהתרחשו בו תוך כדי ההליך הכירורגי. בהתאם, המנותחים נשארים באשפוז לצורך השגחה למשך מספר שעות עד יממה שלמה.

תחבושות וקיבוע

מרכיב משמעותי נוסף בתהליך ההחלמה הן התחבושות שמטרתן ספיגת הדם והקיבוע שנועד לייצב את האיבר הרגיש בתקופה הראשונה שלאחר עיצובו מחדש. התחבושות נשארות בנחיריים לאחר הניתוח בדרך כלל עד לשחרור של המנותחים לביתם, ואילו סד הגבס שמושם על האף ילווה את המנותחים במשך כשבוע.

המגבלות בשבועיים הראשונים

כשמתלבטים היכן לעבור ניתוח אף, רופאים מומלצים הם כאמור אלה שפורסים בפני המטופלים תמונת מצב מלאה, כולל הקשיים והמגבלות והסיבוכים, ולא מנסים לייפות אותה או להציג את השינוי המשמעותי כתהליך קל.
בהתאם, חשוב לדעת שבשבועיים הראשונים אחרי עיצוב האף באמצעות ההליך הכירורגי חל איסור על רכינה קדימה תוך כדי שהראש פונה מטה, יש להימנע מקינוח האף, הרכבת משקפיים אינה אפשרית גם היא וכמו כן חשוב מאוד לא לבצע פעילות גופנית מאומצת (במשך כחודש).

דגש חשוב נוסף הוא שטיפת הפנים בזהירות מרבית, כך שהסד לא יירטב וכמובן שאין לשפשף את האף. פעילות מינית אפשרית, אבל גם כן, בזהירות, ותוך תשומת לב למניעת כל פגיעה באיבר שעבר את הניתוח ובאופן טבעי הינו רגיש במיוחד.

תופעות הלוואי הנפוצות אחרי ניתוחי אף

כשנערכים לקראת ניתוחי אף המלצות חשובות נוספות הן לקחת בחשבון תופעות לוואי שנמשכות מספר ימים, לארגן עזרה לאותם ימים וכמובן לדאוג לחופשה מהעבודה. תופעות הלוואי העיקריות הן נפיחות, שטפי דם מקומיים ובפרט מתחת לעיניים, היעדר תחושה באף ונזלת.

הנפיחות ושטפי הדם נעלמים מעצמם בהדרגה תוך שבוע עד שבועיים. הנזלת היא תוצר של הבצקת הפנימית וגם היא מתפוגגת באופן טבעי.
היעדר התחושה באף היא תופעה שעלולה להימשך גם כמה חודשים אולם אין סיבה לדאגה בגללה.

איך לתמוך בתהליך ההחלמה?

להתנהלות של המנותחים יש השפעה לא מבוטלת על תהליך ההחלמה ולכן כשמחפשים לקראת ניתוח אף רופאים מומלצים, כדאי לקחת בחשבון גם את התמיכה של כל כירורג פלסטי במטופליו לאחר השלמת ההליך הכירורגי עצמו.

בכל מקרה, חשוב מאוד לשתות הרבה מים בתקופה שלאחר ניתוח אף (וגם באופן כללי, כמובן), להיעזר בתמיסות מלח במשך כשבועיים, לשמור על הראש מוגבה ככל האפשר (כדי שהנפיחות תתפוגג במהירות). במקביל, להשתמש גם בשקיות אפונה קפואה או קרח כקומפרסים להפחתתה של הנפיחות ולמניעת בצקות. עוד דגש חשוב בשבועיים הראשונים אחרי הניתוח הוא שינה על הגב כשהראש מורם מעט. תנוחה זו מונעת נפיחות מיותרת.

למה חשוב להימנע מחשיפה רבה מדי לשמש?

כל מנתח פלסטי אחראי, מספק לפני ניתוחי אף המלצות נוספות אשר נוגעות לחשיפה לשמש ולעישון. למעשה, גם למי שלא עבר או עברה ניתוח באף מומלץ להימנע מחשיפה מופרזת לשמש ולגבי הנזקים האפשריים שבסיגריות שורר קונצנזוס מוחלט – אבל אחרי ההליך הכירורגי ההקפדה הופכת חשובה שבעתיים. הסיבה לכך פשוטה: גם קרינת השמש וגם החומרים הבעייתיים שבסיגריות עלולים לגרום להצטלקות לא אסתטית, כך שגם אם הקפדתם למצוא לצורך אותו ניתוח אף רופאים מומלצים ומיומנים מאוד, התוצאה עלולה להיות מאכזבת (כלומר האף אמנם קיבל את הצורה והגודל הרצויים, אבל הצלקת פוגמת בתוצאה הסופית ובאסתטיקה של הפנים).

מהם הסיבוכים הנדירים האפשריים?

במסגרת המחויבות לשקיפות מלאה וליושרה ללא פשרות, במסגרת מפגש הייעוץ שלפני ניתוח אף, רופאים מומלצים משתפים את מטופליהם גם בסיבוכים הנדירים. אמנם מדובר על תרחישים שהסיכוי שיתממשו הוא מזערי ואף אפסי, אבל חובה ליידע גם לגביהם.

סיבוך אפשרי אחד הוא דמם משמעותי. בהתאם אחת ההמלצות החשובות לקראת ניתוח האף היא להפסיק לקחת תרופות כגון אספירין ותוספי מזון כגון גינקו בילובה לפחות 10-14 ימים לפני ההליך, שכן אלה מגבירים את הסיכון לדימום של ממש. סיבוך אחר הוא זיהום – ככל שהמנתח הפלסטי מקצועי יותר ומקפיד לבצע את הניתוח רק במקום איכותי, הסיכון פוחת. בכל מקרה ניתן לטפל בזיהומים בעזרת אנטיביוטיקה.

סיכון נוסף הוא היווצרות מראה א-סימטרי. בהקשר זה חשוב להבין שאצל כולנו ישנה א-סימטריות מסוימת בפנים. לאחר ניתוח פלסטי מתחדדת הרגישות לכך, אבל בכל מקרה אין דרך לדעת בוודאות כיצד יגיבו הפנים להליך הכירורגי ובכל מקרה אפס א-סימטריה הוא יעד לא ריאלי (וגם לא נכון, שכן זהו לא מראה טבעי ועל כן גם לא מחמיא).

מתי אפשר לראות את השינוי?

כדי לראות את האף החדש כפי שהוא באמת, נדרשת סבלנות. כאמור בשבוע-שבועיים הראשונים ישנם שטפי דם ונפיחויות, וגם לאחר מכן מתבצעים בגוף תהליכים טבעיים שונים בעקבות ניתוח אף – כך שהשינוי מושלם רק לאחר מספר חודשים. כשעוברים ניתוח אף אצל רופא מומלץ, חלק מהתהליך הוא תיאום ציפיות מדויק כך שמובטחת שביעות רצון מירבית.