ניתוח פלסטי בהרדמה מקומית או בהרדמה מלאה?

 

About Us Image

הרדמה – מקומית או מלאה – היא חלק בלתי נפרד מכל ניתוח פלסטי, אבל לא תמיד מוקדשת מספיק תשומת לב לנושא זה ובפרט להחלטה האם לבצע את ההליך הכירורגי תחת הרדמה מלאה או שמא להסתפק באלחוש של האזור שבמוקד הניתוח. בעמוד זה תמצאו מידע מקיף אודות היתרונות והחסרונות של שתי שיטות ההרדמה, פירוט של הניתוחים הפלסטיים המחייבים הרדמה מלאה ופירוט של הניתוחים הפלסטיים שניתן לעבור בהרדמה מקומית – כך שגם שתוכלו לקחת בחשבון גם את המרכיב הזה של השינוי המשמעותי לטובה של המראה החיצוני במסגרת ההחלטה איזה ניתוח לעבור.

הרדמה מלאה – יתרונות וחסרונות

היתרון המשמעותי של ההרדמה המלאה הוא האפשרות לבצע פעולות מורכבות במיוחד, שעלולות לגרום לכאב בכל מצב שבו המנותחים אינם רדומים לחלוטין. הודות לאפשרות זאת יכול המנתח הפלסטי לחולל שינויים משמעותיים במיוחד במראה החיצוני ולהבטיח מקסימום תועלת.

יתרון נוסף של ניתוח פלסטי בהרדמה מלאה מבחינת המנותחת או המנותח הוא שהם ישנים לאורך כל ההליך הכירורגי. בפרט יש בכל תועלת למי שחושש מניתוחים – ועלול להילחץ מהמראות שהוא יהיה עד להם אם הניתוח יתבצע בהרדמה מקומית בלבד.

החיסרון העיקרי של ניתוחים פלסטיים תחת הרדמה מלאה הוא רמת הסיכון הגבוהה יותר כתוצאה מהחדרת אותו חומר מרדים אל מערכת הנשימה או זרם הדם. אמנם לאורך ההליך הכירורגי מתבצע ניטור מלא ומדויק של כל התפקודים החיוניים, וכמובן שהרופאים המרדימים שמבצעים פעולה זו הינם אנשי מקצוע מיומנים מאוד – ובכל זאת ישנן תופעות לוואי כגון הקאות, בחילות, קושי לבלוע ובמקרים חמורים עלול להיפגע קנה הנשימה, המנותחים עלולים לפתח תגובה אלרגית, עוד תופעת לוואי בעייתית במיוחד היא חום גבוה ובנוסף מערכות חיוניות עלולות שלא לתפקד באופן תקין.

חיסרון משמעותי פחות הוא העלות הכספית הגבוהה יותר עקב חובת צירופו של רופא מרדים לצוות שמבצע את הניתוח.

הרדמה מקומית – יתרונות וחסרונות

ניתוחים פלסטיים בהרדמה מקומית כוללים אלחוש רק של האזור שבו מבקש/ת המנותח/ת לבצע שינויים.

היתרונות הבולטים של אופציה זו הם ההתאוששות המהירה יותר בתום הניתוח (שכן קל יותר לחזור להכרה מלאה ותפקוד מלא של כל המערכות אחרי הרדמה מקומית בהשוואה למצב אחרי הרדמה מלאה), רמת הסיכון הנמוכה יותר, תופעות הלוואי הפחות משמעותיות (שכן רק אזור מסוים מושפע מהחומר המאלחש, מה גם שעוצמתו נמוכה יותר בהשוואה לחומר שנדרש לשם הרדמה מלאה) והעובדה שאין צורך ברופא מרדים (הכירורג הפלסטי שמבצע את הניתוח אחראי גם לאלחוש במקרים אלה).

חשוב להדגיש שלמנתח הפלסטי ישנה יכולת להגביר את רמת האלחוש במידת הצורך, וזאת בהתאם לתגובת המנותח או המנותחת הספציפיים. בהתאם מובטחת רמה מינימלית של כאב, שכן האזור שבו מבוצעות הפעולות כאמור מאולחש היטב.

החיסרון המשמעותי של ביצוע ניתוח פלסטי בהרדמה מקומית הוא שלא ניתן לבצע כל פעולה בגוף – כך שישנם הליכים כירורגיים במסגרת הרפואה האסתטית שאין אפשרות לעבור תחת אלחוש אזורי בלבד.

אילו ניתוחים פלסטיים מתבצעים בהרדמה מלאה?

כאמור ישנם ניתוחים פלסטיים שאותם חובה לעבור בהרדמה מלאה, למרות הסיכון הרב יותר יחסית (וחשוב להדגיש כי מדובר בסיכון גבוה יותר בהשוואה לניתוח בהרדמה מקומית, אבל באופן כללי גם בהרדמה מלאה סיבוכים הינם נדירים ביותר).

בין השאר מדובר בניתוח הגדלת חזה, אחד ההליכים הכירורגיים הפופולריים ביותר בכל רחבי העולם, וכן בניתוחים הפלסטיים האחרים בחזה: הקטנת חזה והרמת חזה (עם או בלי שתל). גם ניתוח מתיחת פנים יתבצע במרבית המקרים תחת הרדמה כללית, וכך גם מתיחת בטן. עוד הליך כירורגי שמחייב הרדמה מלאה הוא ניתוח אף.

עבור חלק מהמנותחים גם שאיבת שומן תתבצע תחת הרדמה כללית – אלא אם כן מדובר בשאיבה מאזור ספציפי או כזו שבמסגרתה נשאבת כמות מועטה של שומן.

בטנה של אישה טרם ניתוח שאיבת שומן מאזור הבטן והמותניים

אילו ניתוחים פלסטיים מתבצעת תחת הרדמה מקומית?

ניתוחים פשוטים יחסית כגון הרמת עפעפיים (עליונים, תחתונים או גם וגם) או הרמת גבות ניתן לבצע תחת הרדמה מקומית. גם בחלק משאיבות השומן ניתן כאמור לוותר על הרדמה מלאה. הליכים מתקדמים שאינם כירורגיים – למשל פיסול פנים או הרמת פנים עם חוטים – מתבצעים אף הם באלחוש מקומי.

מה עוד חשוב לדעת על הרדמה מלאה?

כשמבצעים ניתוח פלסטי בהרדמה מלאה, על המנותח/ת להיפגש עם הרופא המרדים מספר ימים לפני הניתוח עצמו. בפגישה זו מפרטים המנותחים את כל ההיסטוריה הרפואית שלהם, כולל תרופות קבועות, אלרגיות ועוד מידע חיוני כדי להבטיח את שלומם. בנוסף מנצל הרופא המרדים את המפגש כדי לבחון את נתיבי האוויר, הלב והריאות (בדיקה פיזית פשוטה ולא מכאיבה). במידה ולאדם ישנם חששות מההרדמה, זוהי כמובן הזדמנות מצוינת לשתף את הרופא המרדים ולהיעזר בפתרונות השונים הקיימים.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
באילו חומרי מילוי משתמשים מנתחים פלסטיים כיום?
ניתוח פלסטי בהרדמה מקומית