שאיבת שומן מהמותניים

About Us Image

באופן עקרוני תזונה מאוזנת ומושכלת והקפדה על ביצוע פעילות גופנית בתדירות נאותה מייצרות גוף חטוב ומראה מרשים. יחד עם זאת, גם אנשים בעלי משקל תקין ואפילו ספורטיביים באופיים עלולים לסבול ממצבור שומן באזור ספציפי בגוף – ולחוות עוגמת נפש של ממש עקב כך. בפרט עלול להצטבר שומן מיותר ומתסכל במותניים, אבל יש גם פיתרון אפקטיבי מאוד לבעיה זו: שאיבת שומן.

למי מתאימה שאיבה מהמותניים?

הסיבה העיקרית לשומן עודף במותניים, גם כשאין משקל עודף, היא גנטיקה. פיזור תאי השומן בכל רחבי הגוף נקבע על-ידי הגנים שלנו, ואילו התזונה קובעת את כמויות השומן בכל תא ותא, אבל לא משפיעה על מספר התאים באזור כזה או אחר. מי שקיבל מהדורות הקודמים בתורשה כמות גדולה יחסית של תאי שומן במותניים עלול לסבול מעודף שומן בחלק זה של הגוף – ולא משנה כמה יקפיד על תזונה נכונה ועל ביצוע פעילות גופנית.

עוד חשוב לדעת שכמות השומן שאפשר לשאוב מהמותניים (או מכל מקום אחר בגוף) מוגבלת, גם בגלל הנהלים של משרד הבריאות ובעיקר עקב המחויבות לשלומם של המטופלים והאחריות לבריאותם (שאיבה גדולה מדי עלולה לגרום לנזקים גופניים ואפילו חמורים). בהתאם קהל היעד של שאיבת שומן מהמותניים הוא נשים וגברים שמשקלם תקין, או לכל היותר מעט יותר מהנורמה, ועוד תנאי חשוב הוא בריאות כללית תקינה.

הדרך הטובה ביותר לדעת האם ניתוח שאיבת שומן במותניים יעזור לך היא להגיע למפגש ייעוץ לא מחייב עם מנתח פלסטי מיומן, כלומר איש מקצוע מנוסה מאוד ובנוסף בעל יושרה מלאה, כך שאם אין לך צורך בהליך הכירורגי, הוא ימליץ לא לעבור את הניתוח. במקרים אחרים ההמלצה תהיה להשיל קילוגרמים מיותרים, להמתין עד להתייצבות במשקל החדש ורק אז, אם עדיין יורגש אצלך צורך בכך, לבצע את שאיבת השומן במותניים.

כיצד מבוצעת שאיבת שומן במותניים?

האופן שבו מבוצע ניתוח שאיבת שומן במותניים תלוי בכמות השומן העודף – ואגב, כדאי לדעת שלשומן בולט במותניים יש כינוי משלו, “ידיות אהבה”. נהוג לסווג את הידיות ל-4 רמות, כשרמה 1 פירושה מצב תקין שכלל לא מצריך שאיבת שומן, ואילו רמה 4 מעידה על עודף משקל ולא רק עודפי שומן נקודתיים ועל כן ההמלצה היא קודם כל להיפטר מהקילוגרמים המיותרים.

באופן עקרוני שאיבת שומן מהמותניים מבוצעת בהרדמה מקומית (אלא אם כן במקביל לשאיבה מהמותניים נשאב שומן גם מאזורים אחרים של הגוף כך שמדובר בניתוח נרחב יחסית). הגישה אל השומן שרוצים להעלים היא באמצעות חתך של כ-2 מ”מ בקרבת המותניים. דרך חתך זה מוחדרת צינורית דקיקה והשומן שנשאב מוצא החוצה מהגוף באמצעותה. ישנן טכניקות שונות שהופכות את השאיבה לקלה יותר ומהירה יותר – סיבה טובה נוספת להפקיד את ביצוע ההליך בידיים מקצועיות במיוחד.

החלמה אחרי ניתוח לשאיבת שומן

ניתוח שאיבת שומן במותניים מחייב תקופת החלמה שנמשכת בדרך כלל שבוע עד שבועיים. בחלק מהמקרים יתבקשו המטופלים להשתמש בחגורת לחץ כדי לתמוך בתוצאות הניתוח. תופעת הלוואי העיקרית היא נפיחות באזור שממנו הוצא השומן, וסיבוכים אפשריים (אם כי נדירים) הם דימום או זיהום. במרבית המקרים הצלקות בולטות במשך כחצי שנה אולם בהמשך מיטשטשות עד שהן הופכות למעשה לבלתי נראות – והשינוי היחיד שמתבלט לעין הוא הצרת ההיקפים המשמעותית.