הקטנת חזה לגבר – לשיפור הדימוי העצמי

About Us Image

על-פי ההערכות, אצל כמעט מחצית מהגברים מתפתח חזה בעל סממנים נשיים, כשלעתים מדובר אפילו ב”שדיים” של ממש. תופעה זו – שנקראת גינקומסטיה (Gynecomastia) – עלולה לפגום במידה משמעותית בדימוי העצמי ולהוביל לחוסר ביטחון בנוגע לגבריות. הרפואה האסתטית מציעה פתרון אפקטיבי מאוד לבעיה זאת: ניתוח הקטנת חזה לגברים.

למי מתאימה הקטנת חזה?

ניתוח הקטנת חזה לגבר מיועד לכל מי שמרגיש שצמחו לו “שדיים” ושהחזה שלו מתאים לנשים ולא לגברים. על-מנת לבחון התאמה להליך הכירורגי בוחן ד”ר קליין, מנתח פלסטי מנוסה, מספר פרמטרים משמעותיים:

* משקל – קילוגרמים עודפים עשויים לבוא לידי ביטוי גם בצורת חזה נשית, ועל כן אצל גברים בעלי עודף משקל ההמלצה היא לבצע קודם כל דיאטה (או אפילו ניתוח בריאטרי, כשמדובר על משקל עודף משמעותי במיוחד) ורק לאחר מכן לבדוק האם נדרשת גם הקטנת חזה.

* צריכת אלכוהול ומריחואנה – חומרים אלה עלולים להוביל לגינקומסטיה, ועל כן אין טעם לבצע את הניתוח כל עוד נעשה בהם שימוש נרחב יחסית (מה גם שלעתים שינוי ההתנהגות מעלים את ה”שדיים”).

* גיל – באופן כללי ניתן לעבור הקטנת חזה לגבר החל מגיל 16. לבן נוער שסובל מדימוי עצמי ירוד וקשיים חברתיים עקב חזה “נשי” הניתוח עשוי להוות חבל הצלה של ממש, אבל יחד עם זאת חשוב להדגיש שבשלב זה של החיים הגוף לא סיים להתפתח כך שאותם “שדיים” עשויים להיעלם גם ללא הליך כירורגי.

* מצב העור – מידת האלסטיות של העור משפיעה במידה ניכרת על הצלחת התהליך. גבר בעל עור גמיש, שיתאים את עצמו למבנה החדש של החזה אחרי הניתוח, וחזה מוצק הוא המועמד האופטימלי לניתוח זה.

* בריאות כללית – בריאות כללית תקינה היא תנאי לכל ניתוח, כולל ניתוח פלסטי.

בכל מקרה נדרש כמובן אבחון מקצועי אצל מנתח פלסטי בעל יושרה כמו ד”ר קליין, שבוחן את מצב החזה ואת כל הפרמטרים הנ”ל ובהתאם מספק המלצה ספציפית לגבי כל מטופל. האבחון מאפשר גם להבין מהי דרגת החומר של הגינקומסטיה ובמידה שאכן יש צורך בניתוח לתכנן אותו.

איך מתבצע ניתוח הקטנה לגבר?

ישנן 4 דרגות חומרה של גינקומסטיה:

1 – מעט רקמות שומן מתחת לעטרה, ללא עודפי עור

2 – ללא עודפי עור, בלוטות חלב מוגדלות (באופן מינורי)

3 – בלוטות חלב מוגדלות (באופן מינורי) וגם עודפי עור

4 – הגדלה משמעותית של החזה

באופן טבעי ההליך הכירורגי מושפע מדרגת החומרה. הפעולות שמבוצעות במסגרת ניתוח הקטנת חזה לגבר הן הוצאה של רקמות עור עודפות (אם ישנן כאלה, כמובן) וסילוק של שומן מיותר. לאחר מכן מעצב הכירורג הפלסטי מחדש את האזור. הניתוח אורך בממוצע כשעתיים

החלמה בעקבות ניתוח גינקומסטיה וסיבוכים אפשריים

הקטנת חזה לגבר היא ניתוח עם אחוזי הצלחה גבוהים מאוד. במרבית המקרים המטופלים לא זקוקים לאשפוז, ולאחר מספר שעות של התאוששות תחת השגחה חוזרים לביתם. לאחר השחרור יש להשתמש בתחבושת אלסטית כדי להגן על החזה המעוצב ולתמוך בהישגי ההליך הכירורגי.

תופעות לוואי אפשריות הן כאב (שניתן לפוגג עם תרופות מתאימות), שטפי דם מקומיים וירידה בתחושה באזור החזה. ישנם גם סיבוכים נדירים ומנתח פלסטי בעל יושרה מביא אותם לידיעת מטופליו כדי שיחליטו על סמך תמונת מצב מלאה – זיהום, חזה א-סימטרי, הצטלקות קשה או נמק בפטמה.

הסיבוכים הנ”ל הם כאמור נדירים מאוד. ברוב רובם של המקרים תוכלו לחזור לשגרת חייכם תוך 7-10 ימים. יש להימנע מחשיפת אזור החזה לשמש במשך כחצי שנה (כדי לאפשר לצלקות להיטשטש) ועוד מגבלה היא פעילות גופנית, שאותה תוכלו לחזור ולבצע לאחר כחודש.

התוצאות של ניתוח הקטנת חזה לגבר באות לידי ביטוי באופן כמעט מידי, ומשנות במידה ניכרת את מראה החזה, את הדימוי העצמי – ואת איכות החיים.