שאיבת שומן בבטן לנשים

נשים רבות לא מרוצות ממראה הבטן שלהן ובפרט מנוכחות בולטת מדי של שומן באיבר מרכזי זה. בלא מעט מקרים גם דיאטה קפדנית ואפילו פעילות גופנית נמרצת לא מעלימות את אותו שומן מתסכל, והסיבה לכך היא ריבוי תאי שומן בבטן – תוצאה של גנטיקה שהפתרון היחיד לה הוא ניתוח.
בעמוד זה תמצאו מידע אודות מהלך ניתוחי שאיבת שומן לנשים, למי מתאים ההליך הכירורגי ולמי לא, מתי כדאי לבצע גם מתיחת בטן ביחד עם השאיבה, מה כוללת החלמה ותוך כמה זמן ניתן לראות את השינוי הרצוי.

כיצד מתבצע ניתוח שאיבת שומן לנשים?

שאיבת שומן בבטן לנשים מתבצעת דרך חתך של כ-2 מ”מ (במיקום נסתר, כך שהמטופלת לא צריכה לחשוש מצלקת בולטת במקום השומן שייעלם). אל האזור שבו יש מצבור שומן מוחדרת מחט חלולה אשר מחוברת למיכל שמייצר עם הגוף ואקום. הוואקום הוא זה שמאפשר לשאוב את השומן, ובנוסף מבצע הכירורג הפלסטי תנועות מסוימות שמקלות על השאיבה. השומן יוצא מיד החוצה דרך אותה מחט חלולה.

כמות השומן שנשאבת מהבטן תהיה עד 2-3 ליטרים, בהתאם לתכנון מדויק שנקבע מראש על סמך אבחון מקצועי. כמויות גדולות יותר מסכנות את המטופלת. בחלק מהמקרים ניתוח שאיבת שומן לנשים מתבצע תחת הרדמה מקומית ובחלק אחר – תחת הרדמה כללית. משך הניתוח – בין שעה לשעתיים, בהתאם לכמות שאותה רוצים לסלק..

שאיבת שומן בבטן לנשים

לאילו נשים מתאימה שאיבת השומן בבטן?

אצל נשים שמתאפיינות בהשמנה, ובפרט בהשמנת יתר, לשאיבה של 2-3 ליטר לא תהיה השפעה ממשית על מראה הבטן כך שבאופן עקרוני מיועדת האופציה של שאיבת שומן בטן לנשים במשקל תקין או מעט מעל לטווח הנורמה.

תנאי נוסף להמלצה של כירורג פלסטי בעל יושרה של שאיבת שומן באזור הבטן הוא עור גמיש מספיק, כך שלאחר סילוק השומן לא ייווצר מראה רופס ובלתי מחמיא. בחלק מהמקרים מומלץ לשלב מתיחת בטן עם השאיבה (פירוט בפסקה הבאה).
בריאות כללית תקינה הכרחית גם כן על-מנת לא לסכן את המטופלת שלא לצורך.

באילו מקרים כדאי לבצע מתיחת בטן עם שאיבת השומן?

ניתוח שאיבת שומן מספק מענה אפקטיבי לבעיית השומן המיותר. יחד עם זאת הליך כירורגי משוכלל זה לא יכול לפתור בעיות אסתטיות נוספות שעלולות להיווצר עם השנים באזור ובפרט לא עודפי עור ורפיון שרירים. בהתאם חשוב מאוד להגיע למנתח פלסטי מנוסה מאוד, שיידע להתאים לכל אישה את הניתוח האופטימלי עבורה – ואם ישנן באזור הבטן גם רקמות עור עודפות ו/או השרירים רפויים כך שהמראה כולו רפוי, הוא ימליץ על ניתוח מתיחה כולל (שהשאיבה של עודפי השומן היא חלק בלתי נפרד ממנו).

החלמה אחרי שאיבת שומן בניתוח

אחרי ניתוח שאיבת שומן בבטן לנשים נדרש בדרך כלל אשפוז ללילה. כמו כן המנותחות לובשות בגד אלסטי מיוחד שילחץ על הבטן ויחזק את האימפקט של ההליך הכירורגי – למשך כ-3-4 שבועות (ולעתים אף יותר). בימים הראשונים ישנן תופעות לוואי כגון נפיחות, כאב קל ושטפי דם. התופעות נעלמות מעצמן עם הזמן, ולאחר כ-7-10 ימים כבר ניתן לחזור לעבודה. פעילות גופנית אפשרית, ומומלצת, החל מכחודש לאחר הניתוח. הצלקת כאמור תהיה נסתרת, ואת התוצאות של ניתוח שאיבת שומן לנשים ניתן לראות באופן מלא כ-3-4 חודשים מיום הניתוח.