מהו הבוטוקס?

הבוטוקס מכיל תרכובת פרוטאין מטוהרת, התרכובת מיוצרת מבקטריה בשם Clostridium botulinum. בתחום הקוסמטי-אסתטי הבוטוקס משמש לשיפור קמטי הפנים על ידי מילוי החומר במקומות בעלי קמטים מקומות לדוגמא: מצח, בין הגבות ובצידי העיניים.

כיצד נוצרים קמטים?

קמטי ההבעה נוצרים עקב הבעות חוזרות ונישנות הגורמות לקמטים באזור פעולת השרירים. הזרקת בוטוקס, אשר מרפה שרירים, לשריר הגורם לקמט ההבעה מעלימה את הקמטים הנוצרים בעקבות פעולת אותו שריר.

הזרקת רעלן הבוטוליניום בכמויות קטנות מאוד לשריר המתאים תביא להחלשה או שיתוק אותו שריר, ואז יחול שיפור משמעותי בקמטים.

בבוטוקס משתמשים לטיפול בקמטים באזורים הבאים:

• אזור המצח

• בין שתי הגבות

• צידי העיניים

התועלת בבוטוקס

• מחקרים הוכיחו כי לבוטוקס יכולת לטפל במצמוץ עיניים בלתי נשלט והתכווצות שרירים בצוואר ובעין.

• בוטוקס משמש לטיפול ביתר פעילות של שלפוחית שתן, לשליטה בכאבים במהלך ניתוחים, מונע צלצולים באוזניים, עוזר לילדים הלוקים ב- Cerebral palsy ומונע הזלת ריר בחולי Cerebral palsy, ועוזר לחולי סכרת עם בעיית המשקל.

• מחקרים הוכיחו כי לבוטוקס יש יכולות להקל על מגרנות ובהזעה מוגברת.

• במחקרים קליניים הוכח שכמעט 90% מהגברים והנשים דירגו את שיפור מצב הקמטים שלהם כ- "משמעותי".

• מעל למיליון מטופלים בארה"ב בגילאי 18-65 טופלו בבוטוקס מאז אושר לשימוש בשנת 2002 ע"י ה- FDA (המנהל האמריקאי למזון ותרופות).

• האגודה האמריקאית לאסתטיקה דירגה את הבוטוקס כטיפול הקוסמטי הפופולרי ביותר לשנת 2002 ושנת 2003.

לפני הטיפול

יש להסביר לרופא אילו קמטים מפריעים לך, ומה תוצאות הטיפול להן את/ה מצפה. יש להודיע לרופא על שימוש בתרופות. עליך לציין באם הינך אלרגי/ת לדבר כלשהו.

אם את/ה לוקח/ת טיפול תרופתי כלשהו בהווה: תרופות כגון אספירין, פניצלאמין, חוסמי קלציום, כינון ואנטיביוטיקה מסוג אמינוגליקוזידים יכולים להגביר את השפעת הטיפול בבוטוליניום.

לפגישת ייעוץ >>

משך הטיפול

כ-10 דקות, ללא הרדמה, ומתבצע במרפאת הרופא, כאשר המטופל משוחרר לביתו לאחר הטיפול.

זמן ההחלמה

מיידי. בשעות שלאחר הטיפול יש להימנע משכיבה ויש להימנע מצריכת אלכוהול.

למידע נוסף על החלמה לאחר טיפול בוטוקס

סיכונים וסיבוכים אפשריים

הזרקת בוטוליניום יכולה לגרום לדימום מקומי באזור ההזרקה, לכאב בזמן ההזרקה או כאבי ראש. במקרים נדירים דווח על רגישות למרכיבי החומר המוזרק או תחושת מחלה כשפעת או חולשה באזורים מרוחקים מאשור ההזרקה.

לעתים בעקבות הזרקת הבוטוליניום יכולה להתפתח חולשה מקומית זמנית באזור ההזרקה ולצניחת גבות, עפעפיים או זווית הפה ובעקבות זאת אסימטריה חולפת במימיקה ובחיוך. פגיעה חולפת זו יכולה להמשך שבועות עד מספר חודשים. לעיתים הטיפול פחות יעיל או משפיע לזמן קצר מהרגיל.

תוצאות הטיפול

תוצאות הזרקת הבוטוקס יופיעו תוך 7 ימים, ויכולות להחזיק עד 6 חודשים. פעילות השריר (והקמטים) מתחילה לחזור לרוב 3-6 חודשים לאחר ההזרקה.

הזרקה נוספת בשלב זה תרכך שוב את הקמטים.

במידה ומקפידים על טיפולים חוזרים שמועדים המתאימים, ניתן לראות בחלק מהמקרים כי המרווחים בין הטיפולים גדלים והקמטים החרוצים עמוק בתוך העור אשר לא השתנו בתחילה, ישתפרו בהמשך.

 

למאמר נוסף בנושא בוטוקס – לחץ/י כאן