_______

פנים יפות או גוף נאה הם הרבה יותר מסתם חוות דעת אישית. מסתבר שישנם ממש חוקים פרופורציונליים שמנחים אותנו בבחירות האלה

אומרים שהיופי הוא בעיני המתבונן, ומה שנחשב "יפה" מבחינת אחד יחשב כ"רגיל" בעיני אחר. וזה נכון, אבל איך אומרים בפרסומת? זה לא מדויק לגמרי. כבר בתחילת הרנסנס החלו מתמטיקאים, פילוסופים ומדענים לחשב את היחסים בין הרקמות והעצמות הרכות בפנים , יחסים המגדירים מחדש את מה שהעין תופסת כיפה ואסתטי. "העין האנושית מסוגלת במספר בודד של אלפיות שניה להחליט מה יפה או לא יפה בעיניה ומסתבר שאת היכולת הזו אפשר לתרגם למדדים ויזואליים שמשרתים אותנו בעצם כשאנו רוצים לפסל את הגוף מחדש, גם בניתוח חזה וגם בניתוח אף או הרמת עפעפיים", מסביר ד"ר דב קליין, מומחה בכירורגיה פלסטית והבעלים של המרכז הרפואי  ד"ר דב קליין "אנו מסתכלים גם על המרחק הרוחבי של איברים ממסגרת הפנים למשל או בין שני איברים זוגיים, גם על המרחק האנכי וגם על המרחק הקדמי אחורי. השלם בסיכומו של דבר מורכב מפרטים רבים וחשוב מאוד לשים לב לכולם".

אז בואו נעשה לרגע סדר ונבין מהי החלוקה האידיאלית:

הפנים: "את הפנים אנחנו מחלקים לשלושה שלישים שאמורים להיות באותו האורך- קו השיער עד קו הגבות, קו הגבות עד למקום בו האף מתחבר לשפתיים ומשם ועד הסנטר". מסביר ד"ר קליין. "בנוסף, גם כשאנחנו מחלקים את הפנים לשניים בצורה אנכית, כלומר כזו החותכת אותם באמצע, צריכה להתקיים סימטריה בין העיניים". ואפרופו עיניים- גם הצורה שלהן מאוד חשובה: לא נפולות, לא מורמות מדי. ומה כן? צורת שקד.

הסנטר: בולט במידה אבל לא מדי. ועכשיו תתרכזו היטב כי לד"ר קליין יש הסבר מורכב: "כשמדברים על אידיאל היופי בסנטר מתכוונים שאם מעבירים קו דמיוני אז הסנטר אמור להיות מקביל לאזור המחבר בין הגבות . ברור שבמידה והוא בולט או נסוג מדי ההקבלה הדמיונית הזו איננה מתאפשרת ואם הוא כן מקביל אז גם קו הלסת נראה פרופורציונלי".

השפתיים: בשרניות זה נחמד, אבל בשרניות מדי ממש לא, אז המראה המתקבל הוא של שפתי ברווז. הגודל האידיאלי: השפה העליונה קטנה יותר בעשירית (כן כן..יש פה מידה מדויקת לגמרי!) מהשפה התחתונה. להשלמת התמונה- שיניים ישרות ולבנות.

האף: גם כשמדובר בענייני אף, סולד זה נחמד אבל סולד מדי זה ממש לא. קצה האף אמור להיות שילוב בין עגול למחודד והסחוסים הפנימיים לא אמורים לבלוט החוצה.

הגוף: עם כל הכבוד לדוגמניות ולתוכנת הפוטושופ, עדיין רוב האנשים בעולם אינם אוחזים בנתונים כמו שלהם. "פרופורציות נכונות הן המפתח ליופי ולכן כשמסתכלים על כל גוף הפרופורציות אמורות להיות אחידות: צוואר מעט ארוך, על גבול "צוואר ברבור", כתפיים שאינן רחבות יותר מהירכיים, מותניים צרים יותר מהחלק העליון והתחתון, רגליים ארוכות וברכיים שאינן בולטות יתר על המידה".